Čech, který založil konopný společenský klub ve Španělsku


Vojta Mádl, čech, který založil konopný společenský klub ve Španělsku

Vojta Mádl je v kruzích konopné kultury známou postavou. Lidé mimo ni o něm ale asi nikdy neslyšeli. Přitom jde o člověka, který v zahraničí velkou měrou přispívá k tomu, že se o Češích mluví jako o lidech, kteří konopí rozumí. A že rozumí lidem, kteří tuto úžasnou rostlinku potřebují. Vzhledem k tomu, jak daleko přebývá, probíhal rozhovor s ním trochu netradičně přes internetový chat, o to víc jsme se ale mohli soustředit na spoustu zajímavých detailů. Jeho jméno byste si měli zapamatovat, protože takoví lidé jsou ti, kteří, na rozdíl od zlodějů propisek a opilců na hradě, našemu národu dělají v zahraničí pozitivní jméno.

Jindřich: Hned na začátku by asi bylo vhodné představit čtenářům ROOTS tvůj projekt ve Španělsku…

Vojta: V pondělí (16. 5. 2016) jsme oficiálně otevřeli The HealTHCare Social Club v oblasti Marbella, Andalucia. Ten je zaměřen na přírodní a konopnou medicínu a wellness! Vše je ale v začátcích…

V základu jsme připravili pro naše členy místo, kde se nemusí při kouření cannabis obávat křížku se zákonem, a kam s nimi můžou přijít i jejich přátele, kteří sami cannabis neužívají.

Jindřich: Jak dlouho jsi vše připravoval?

Vojta: Projekt je vyústěním mé celkem dvouleté snahy.

Jindřich: Podle tvé životní cesty, na které podstatnou část zabírá pobyt v Irsku, bych řekl, že ti Čechy moc nevyhovují, jak tě ale napadlo něco takového zřídit zrovna ve Španělsku? Trochu z ruky, ne?

Vojta: Takhle, já Cannabis kouřím od roku 1997 a ani desetiletý pobyt v Irsku mě od toho neodradil. Díky neskutečným cenám a nedostupnosti kvalitního konopí jsem si začal pěstovat sám a  tím přišel do křížku se zákonem. U soudu mi potom hrozilo 3 x 10 let plus nějaké drobné. Nakonec se u soudu ukázalo, že bylo porušeno moje ústavní právo na soukromí, protože ke vstupu do mého domu neměla irská policie povolení. Byl jsem plně osvobozen a měl to štěstí, že jsem se do Španělska přestěhoval dřív, než mi irská policie mohla začít znepříjemňovat život.

Jindřich: Slavnostní otevření proběhlo před pár dny, zastavili se nějaké osobnosti z konopné subkultury?

Vojta: Ano. Návštěvou mě poctili Marc a Jodie Emery, lépe známí jako The Prince of Pot a The Princess of Pot z Kanady!

Já se s nimi setkal už asi před 2 lety v Irsku na konferenci SSDP v Corku, kde měl Marc proslov spolu s Dr. João Goulãou, Evropským drogovým carem.

Jindřich: Říkáš, že členové klubu mohou uvnitř v klidu kouřit konopí bez obav z policie. Jak to? Počítají s takovými místy španělské zákony?

Vojta: Ano. Ve Španělsku je už přes 12 let zavedena kultura CSC (pozn. autora: Cannabis Social Club – Konopný společenský klub). Pěstování pro vlastní potřebu v soukromí je legální. Členové si mohou též odnést svou část domů pro spotřebu ve vlastním soukromí. Vše funguje na neziskovém principu, kdy se členové spolupodílejí na nákladech a rostliny v naší péči jsou jejich. Nikdo nic neprodává…

Zákony na tuto problematiku neexistují. Naše výchozí zákony jsou zákon o ochraně veřejného zdraví, organický zákon (org. Zemědělství) a zákon o asociacích.

Jindřich: Já osobně tady v Čechách spolupracoval už s několika organizacemi a CSC jsme chtěli otevřít i u nás. Vždycky to ale z nějakých důvodů ztroskotalo. Myslíš si, že je konopný klub cestou, jak by se mohlo ulevit i českým pěstitelům a uživatelům konopí?

Vojta: Určitě!  Situace ohledně CSC je tu jak moře za bouře. V Marbelle, pod kterou spadáme, jsou všechny kluby nedávno policií uzavřené a věř mi, že bychom rádi věděli podrobnosti. Většina klubů dle mých uší narazila na hamižnost zaměstnanců / managerů a díky ní hodně lidí přišlo o medicínu. Všichni víme, že vypěstovat není problém a hodnota tím vytvořená má potenciál výrazně vymazat nezaměstnanost. O uzmutí peněz / vlivu drogovým mafiím nemluvě!

Jindřich: V tom samozřejmě souhlas. Musím se tě zeptat – mohou do CSC (konkrétně třeba do tvého) přijít i čeští turisté, kteří jedou do Španělska na dovolenou a dát si u vás brčko?

Vojta: Do našeho ano! Každý klub má VLASTNÍ zakládající smlouvy, které formují rámec, jak klub funguje. A dle mého názoru, když mě může někdo pozvat na pivo, tak proč bych já nemohl někoho pozvat „na špeka“? Navíc zákony říkají, že stačí prokázat totožnost, aby mohl nečlen přijít (třeba jen se informovat atd.).

Měli by však být přáteli někoho ze stávajících členů.

Jindřich: Má cizinec šanci stát se členem španělského CSC?

Vojta: Ano. Ale španělské kluby se tomu brání, protože takový turista pěkně nabourá plánování produkce a věcí, na kterých ve finále záleží BEZPEČNOST zúčastněných na provozu klubu.

Za náš klub můžu říct, že pokud kdokoli přijde s pasem a buď nám nechá nahlédnout do zdravotní dokumentace a nechá nás ji ověřit, nebo od nás absolvuje Skype video konzultaci s doktory (75 Eur), kteří předepisují THC / CBD, tak se může okamžitě stát členem a začít užívat cannabis v jakékoli formě. Otázkou je pokrytí nákladů na medicínu… žádný zisk a daně!

Jindřich: Takže úplně jednoduché to není… Teď otázka z trochu jiného soudku – jak a co pěstujete?

Vojta: Ano, jednoduché a levné to není… Pěstujeme pouze indoor v kontrolovaných podmínkách. Medicínské odrůdy s vysokým obsahem CBD máme čtyři. Pak převážně sortiment zavedených seedbank, jako jsou Sensi Seeds a Dutch Passion.

Jindřich: Když do těch končin dorazím, můžu se stavit na brčko?

Vojta: Jenom jedno?

Jindřich:  Super, díky…  Kolik máte teď členů?

Vojta: Momentálně skoro 40.

Jindřich: A kolik se jich může starat o rostliny? Všichni asi ne…

Vojta: Kdo chce, může přijít pomoct, ale fakticky se o ně starám pro naše členy já ?

Jindřich: Jaký má vůbec CSC smysl v zemi, kde je pěstování konopí legální?

Vojta: Vždy budou lidé, co jsou buď moc vytížení pracovně, nebo nemocí omezení v pohybu, pro které je péče o vlastní rostliny nemožná…

Nehledě na to, že transparentnost záznamů a toku peněz v CSC je samo o sobě ten nejlepší způsob, jak dodat hlasu lidu vážnost… tím, že se budou lidé sjednocovat do klubů a federací, získávají práva jako odbory k vyjednávání s městy a politiky.

Jindřich: Zařízení takového podniku muselo stát dost peněz. Z čeho se to platilo?

Vojta: Moje desetileté úspory, spoluúčast investora a nakonec i finanční podpora jednotlivých členů.

Jindřich: Jezdíš občas taky do Čech? Třeba na Cannafest?

Vojta: Na Cannafestu v Praze jsem byl předloni a rád se nechám pozvat jako speaker od pořadatelů. Musím však podotknout, že zpátky do české kotliny mě vždy táhla jen rodina. Dekádu žiju v západní Evropě a za politickou reprezentaci České republiky v cizině se stydím!

Jindřich: Já tě tedy na Cannafest zvu, ale jen jako návštěvníka a víc, jak vstup, ti zajistit nemůžu…

Vojta: VIP Vstup na Cannafest mám už zajištěný 

Jindřich: Jak to vidíš s budoucností konopí v Evropě a světě do budoucna? Bude v dohledné době legalizace?

Vojta: V Kanadě snad už příští rok, tady ve Španělsku se špitá o volbách a nové koalici a regulaci. Cannabis byla od nepaměti lékem na většinu lidských neduhů a dle vší logiky by se měla znovu dostat do popředí jako medicína první instance! V současnosti je spíš opak pravdou… lidé s rakovinou nejdřív zkusí chemoterapii a pak i následné ozařování… Extrakt (RSO – Rick Simpson Oil – Fénixovi slzy) je pro ně až otázka poslední šance… Přitom by měl být v každé domácí lékárně a Bushka by ho ráda viděla v každé autolékárničce.

Zkušení léčitelé s 40 a více lety zkušenosti říkají, že 85 % civilizačních nemocí je v 85 % případů léčitelných… a oněch 15 %? Ti se k RSO dostali chemií a zářením tak zničení, že vlastně už přišli pozdě. My máme 80% RSO  s testem za 40 Eur za gram.

Jindřich: Teď jsi mi připomněl jednoho českého konopného aktivistu, který tuhle větu používá poměrně často…

Vojta: Myslíš Jindru Bayera?

Jindřich: Ano, myslím Jindru… Máš v hlavě nějaké nápady, jak může proces legalizace ve světě urychlit každý z nás? My třeba na posledním MMM v Praze rozjeli obdobu anglického Feed The Birds s názvem Krmte ptactvo konopím, jehož cíle jsou celkem jasný…

Vojta: To je super… Základem úspěchu je: „V jednotě je síla“.

Jindřich: Jaký si myslíš, že je důvod neustálého popírání pravdy o konopí ze strany politiků?

Vojta: Peníze a korupce! Dle mého názoru je válka proti drogám a prohibice cannabis speciálně dávno přežitá a kdo na ní dnes trvá, je slepý k nejnovějším poznatkům vědy a zasloužil by si dle pravidla „neznalost neomlouvá“ být souzen za zločiny proti lidskosti. Podívejte se, jakou změnu v životě Mr. T udělal full plant cannabis extract! (pozn. autora: O případu Tristana aka Mr.T si můžete přečíst v samostatném okně u tohoto článku)

Jindřich: Máš nějaký oblíbený strain?

Vojta: Ani vlastně ne…. ale jsem spíš vyznavačem indiky nez sativy.

Jindřich: A radši jointa, šlukovku, vapík, nebo raději potraviny s THC?

Vojta: Momentálně čisté jointy… vaporizér tu je, ale po nedávném prvním seznámení se s extraktem na nahřátém hřebu přes bong (Dab) přemýšlím o zakoupení kapesního vaporizéru….

Posledních pár nocí mě uspává mléko z listí.

RSO v malé dávce jako prášek na spaní (ne každý den) bych doporučil každému). Nejen, že jsem zhubl o 2 velikosti, ale problém se spánkem a usínáním je pryč a jeho občasné užívání mě tak nějak „sladilo“ zpátky s přírodou… Budím se za prvního ranního kuropění. Po čtyřech měsících…

Jindřich: Nějaký vzkaz pro čtenáře ROOTS? Upozorňuju, že to nejsou jen huliči a alternativci, ale i lidé, kteří mají prostě rádi svou zahrádku…

Vojta: Sázejte, pěstujte a nenechte si toto právo vzít!!! Provozování CSC je vlastně stejnou formou občanské neposlušnosti, jako pěstování konopí v ČR pro vlastní potřebu. Jen tak se můžete spolupodílet na změně zákonů k lepšímu.

Poznámka autora: V případě zájmu o více informací od Vojty kontaktujte autora článku na e-mailové adrese jindrich@casopisroots.cz.

Mr. T

Tristan aka Mr.T je z jihu Irska a byl mu diagnostikován Syndrom Dravetové (velmi vzácná a těžká forma dětské epilepsie, „moderními“ farmaceutickými prostředky nezvladatelná). Jeho záchvaty trvaly až hodinu a měl jich až 20 denně. Od začátku léčby v Coloradu, kde je užívání konopí legální, se už naučil chodit a mluvit, protože s full plant cannabis extraktem nemá záchvaty! Lék, který potřebuje, je k dispozici v USA a irské zákony jeho dovoz a užívání nepovolují. Medicínou je Tristanovi CBD olej & THC, které omezují zbývající záchvaty na minimum. Tato léčba je nákladná a trhá vejpůl jejich rodinu, kdy je jeden rodič s Tristanem v Coloradu a druhý doma v Irsku s jeho bratrem.

Z rozhovoru s Tristanovou maminkou vím, že 79 % irské veřejnosti chce LEGÁLNÍ léčebné konopí, a že Tristan má při užívání konopí o 98 – 99 % méně záchvatů a také přestal brát čtyři různé léky.

Marc a Jodie ve Vojtově klubu během otvíračky podepsali petici Tristan’s petition for legal access  to medical cannabis (viz. foto).

AUTOR: https://casopisroots.cz/vojta-madl-rozhovor/

Facebook Comments Box